Bővebben
A nyers étrend kutyáknak 5 összetevőből áll, a következő kiindulási arányokban:
- Húsok (30%)
- Csontos húsok (40%)
- Belsőségek (10%)
- Rost (15%)
- Kiegészítők (5%)
Természetesen ezek az értékeket nem kell teljesen szigorúan venni, hiszen minden kutya más és más, így ezeket az értékeket az igényeikre kell szabni.
A macskák nyersetetése másképpen alakul, hiszen nekik nincs szükségük zöldségekre, valamint kevesebb csontos hús elegendő nekik.
BARF bevezetése
Az étrend váltása elvágólagosan, egyik napról a másikra történik, viszont utána szépen fokozatosan kell bevezetni a húsokat a könnyen emészthetőektől indulva az erős húsokig.
Probiotikum adása minden étrend váltáskor szükséges, hogy kedvenced emésztését segítse.
A BARF etetés előnyei
- Kevesebb széklet (jobban hasznosul az étel)
- Szájszag enyhül (kevesebb fogkő képződik)
- Fényes bunda
- Ideális testsúly
- Izmosodás
- Energikusság
- Tudod pontosan, hogy mit eszik
További előnyei
- a BARF alkalmas érzékeny emésztésű vagy allergiás kutyák etetésére, hiszen szabadon variálható
- Tapasztalatból mondhatom, hogy nálunk az állatorvosi látogatás csak az éves kötelező oltásokra és vérvizsgálatra korlátozódik.
A BARF hátrányai
- Az elején rá kell szánni az időt, hogy megértsd, hogyan működik a BARF etetés
- Picit időigényesebb az étel összeállítása, mint a táppal etetés
- Nem minden kutya és macska tud átállni a BARF-ra
- Az étrend nem megfelelő bevezetése felboríthatja az emésztést
- A baktériumok (főleg szalmonella és Ecoli): a húsok NEM MEGFELELŐ kezelésénél problémát okozhatnak
Bár a nyersetetésnek vannak kockázatai, odafigyeléssel, ezek elkerülhetőek. Kockázata minden etetési formának van. A száraztápok esetében ugyanúgy számolni kell a baktériumokkal valamint a BARF-al ellentétben még a penésszel is. Ezen kívül kerülhetnek bele szennyezett vitaminkomplexek is. Sajnos a tápok kockázatairól nem hallunk annyit, pedig tápokat már hívtak vissza szalmonella miatt.
Tévhitek
A megvadulnak a nyers hústól
Se a kutyák se a macskák nem vadulnak meg a nyers hús fogyasztásától és nem fognak prédaként tekinteni a velük egy háztartásban élő más élőlényekre.
Baja lesz a kutyának vagy Neked a baktériumoktól
Baktériumokkal az élet minden területén találkozunk; ha megfogunk egy ajtókilincset, vagy a tömegközlekedésen a kapaszkodót. Az igaz, hogy a nyers húsban is találhatóak baktériumok, de ha az alapvető higéniát betartod, ugyanúgy amikor magadnak főzöl, akkor nem kell tartanod tőle, hogy megfertőződsz, ahogy a kedvenced sem.
A kutyák és a macskák gyomorsava sokkal erősebb az emberénél, tehát nekik nem okoznak problémát a baktériumok.
Kistestű kutyák
Két kistestű kutyát etetek több mint 6 éve BARF-osan 3 és 5 hónapos koruk óta. Ugyanúgy el tudják ropogtatni a csontos húsokat, mint nagytestű fajtársaik, természetesen a saját méretüknek megfelelőeket.
Az elmúlt 2 évben nap mint nap segítettem a pult mögül a BARF elkezdésében, a régióta BARF-ozóknak az etetés tökéletesítésében vagy a felmerülő problémák megoldásában.
Sok problémájukkal és kérdésükkel fordultak hozzám a gazdik, amelyeket közösen meg tudtunk oldani, legyen szó ételallergiáról, savasodásról/refluxról, puffadásról, felborult emésztésről stb.
Elsőre a BARF etetés kicsit bonyolultnak tűnhet, de a célom, hogy ennek megértésében segítsek a hozzám betérő gazdiknak, hogy tudatosan és egészségesen tudják táplálni kedvenceiket, hogy minél több időt tölthessenek együtt egészségben.
Szerencsére egyre többen figyelnek oda kedvenceik táplálkozására és ha itt vagy, akkor te is közénk tartozol! :)