Miért nincs szüksége a kutyáknak és macskáknak gabonára?

Miért nincs szüksége a kutyáknak és macskáknak gabonára?

A gabonák feleslegesek és károsak a kutyák és macskák számára. A kutyák csak kis mennyiségű szénhidrátot tudnak hasznosítani, amit zöldségekból is megkapnak, a macskáknak pedig egyáltalán nincs szükségük szénhidrátra.

2025.04.09 11:27 Varga Sára Stefánia
Varga Sára Stefánia

A tápok összetétele sokszor NEM a kutyák és macskák természetes igényeihez igazodik, hanem a gyártás költséghatékonyságát szolgálja.

A tápok mindössze a mi kényelmünkre vannak, nem pedig azért, mert az a legjobb táplálási mód.

A gyártók a költségek csökkentése érdekében a tápokban 30-40%-os, de akár ennél is magasabb arányban alkalmaznak gabonát, például búzát, kukoricát, rizst stb.

Ezek azonban nem vagy csak részben emésztődnek meg, így gyakorlatilag a megvásárolt táp jelentős része feleslegesen kerül a kutya szervezetébe, majd távozik belőle.

 

Miért káros a gabona a kutyák és macskák számára?

A kutyák kevés szénhidrátot tudnak hasznosítani, és az evolúcijuk során nem alkalmazkodtak a gabonaalapú étrendhez.

A macskák pedig egyáltalán nem tudják ezeket emészteni. A magas gabonatartalmú tápok hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethetnek:

🔹 Fogkő és szájhigiéniai problémák – A szénhidrátok lebontása során cukrok keletkeznek, amelyek táplálják a szájban lévő baktériumokat.

Ez plakkok és fogkövek kialakulásához vezet, amelyek hosszú távon gyulladást, rossz leheletet és fogvesztést okozhatnak.

🔹 Emésztési gondok – A gabonák nagy része változatlan formában halad át az emésztőrendszeren, vagy rosszul emésztődik, ami puffadást és bélproblémákat okozhat.

🔹 Allergiák és gyulladásos betegségek – Az elmúlt évtizedekben egyre több kutya szenved gabonaalapú allergiától, amely bőrproblémákban,

viszketésben és krónikus bélgyulladásban nyilvánulhat meg.

🔹 Elhízás és cukorbetegség – A szénhidrátban gazdag étrend hízáshoz vezethet, amely megnöveli a cukorbetegség és más anyagcsere-betegségek kockázatát.

🔹 Daganatos megbetegedések – Egyes kutatások szerint a nem megfelelő étrend és a gabonaalapú táplálás hosszú távon növelheti a rákos megbetegedések kockázatát.

Zöldségek

Bár a kutyák nem képesek teljesen megemészteni a növényi rostokat, a megfelelően előkészített zöldségek hasznosak lehetnek.

A zöldségek alacsony szénhidráttartalmúak, gluténmentesek, és segítik az emésztést. Azonban fontos, hogy reszelve vagy pürésítve adjuk őket,

mert így könnyebben hasznosulnak a bennük lévő vitaminok és tápanyagok.

Ha nincs kedved vele pepecselni, akkor ajánlom zöldségkeverékünket vagy a fagyasztott nyers zöldségmixünket, amely segíthet a kutya bélrendszerének egészségében, puhítja a székletet és támogatja az emésztést.

Ha kutyádnak hízásra van szüksége, a gabona helyett válassz természetesebb megoldásokat:

Állati zsírok – A kutya fő energiaforrása, a legjobban megoldás. Adj neki bárány-, kacsa-, libahúst vagy lazacolajat.


Gyümölcsök – Magasabb szénhidráttartalmú gyümölcsöket, például banánt, almát. De csak keveset, mert sok bennük a cukor.


Méz – Nagytestű kutyáknál alkalmanként egy kiskanál méz is segíthet, de ne add hosszú távon.

Macskáknak egyáltalán nincs szükségük gabonára vagy szénhidrátra!

A macskák obligát ragadozók, vagyis kizárólag állati eredetű táplálékból tudják fedezni a tápanyagszükségletüket.

Számukra sem a gabonák, sem a zöldségek nem szükségesek.

Ha természetes, megfelelő étrendet szeretnél kedvencednek, válaszd a BARF etetést!

Webáruház készítés